STABHA™ je zkratka názvu Soft Tissue Adapted Biocompatible Hyaluronic Acid (biokompatibilní kyselina hyaluronová upravená pro měkké tkáně).
Hyaluronan je polymer, který se přirozeně tvoří v našem těle a plní v něm mnoho funkcí. Jednou z nich je podpora lepší a rychlejší regenerace měkké tkáně po jejím akutním nebo chronickém poranění, např. vymknutí kotníku, při epikondylalgii a tendinopatii rotátorové manžety. Díky jedinečné patentované výrobní metodě dokáže lidské tělo identifikovat látku STABHA™ jako přirozeně se vyskytující hyaluronan a působí na obnovu tkání stejně jako tělu vlastní hyaluronan. STABHA™ umožňuje obnovu pohyblivosti za kratší čas, zlepšuje sílu v tahu poraněných končetin a snižuje tvorbu jizev v tkáni, dokáže pomoci snížit bolest způsobenou při poranění měkkých tkání.
Jaký je účinek látky STABHA™ u poranění vaziva pří distorsi kotníku?
-
STABHA™ dokáže pacientům pomoci zotavit se rychleji (měřeno podle doby potřebné pro návrat ke sportovní činnosti).
-
STABHA™ dokáže pacientům pomoci zotavit se lépe (měřeno podle počtu opakovaných vyvrtnutí kotníku).
-
Pacienti, kterým byla během doby trvání klinické studie podávána STABHA™, navíc během chůze a při zátěži pociťovali menší bolest.
Jak STABHA™ působí při poranění šlachy?
Jelikož lidské tělo rozpozná látku STABHA™ jako přirozeně se vyskytující hyaluronan, pomůže obnovit jejich potřebnou hladinu pro dostatečně kvalitní regeneraci.
STABHA™ rovněž posiluje tvorbu kolagenu, který je hlavní složkou buněk struktury šlachy. Díky zvýšení produkce kolagenu (primárního stavebního prvku šlachy) se šlacha dokáže regenerovat rychleji a lépe.
STABHA™ funguje také jako lubrikant a odděluje od sebe jednotlivé fibrily. Díky tomu dokáže obnovující se šlacha lépe fungovat a zároveň nedochází k jejímu dalšímu poškození.
Polymer obsažený v látce STABHA™ má mírně negativní náboj. Díky tomu může pomoci s reorganizací vláken a obnovit tak jejich správné paralelní uspořádání.
Jak aplikovat STABHA™ ?
Aplikace STABHA™ se liší podle druhu poranění. STABHA™ se aplikuje do poraněného vazu jako periartikulární injekce (tzv. „vějířová aplikace“).
Kotník: U poranění vymknutého kotníku se STABHA™ podává jako periartikulární injekce ve 2 fázích. Podávají se 2 injekce roztoku STABHA™ 1,2ml první aplikací do 48hod následná aplikace s odstupem dalších 48hod až 1 týdne.
Loket: U poranění lokte se STABHA™ podává jako periartikulární injekce ve 2 fázích podobně jako u poranění kotníku. Podávají se 2 injekce roztoku STABHA™ 1,2ml s odstupem 1 týdne.
Rameno: V případě zranění ramene je podání intraburzální – látka se vpichuje do subakromiální burzy. Druhou injekci roztoku STABHA™ 1,2 ml je třeba aplikovat s odstupem 2 týdnů.
STABHA™ je obsažena v přípravcích SportVis™ a TendoVis™ ve formě předplněných injekčních stříkaček 1,2 ml.